Image of the Tri Sector Challenge logo

TRI-SECTOR CHALLENGE

WINNERS

A HUGE congratulations to all the teams and delegates who taken part in a Tri-Sector Challenge. Details of those who went away with a trophy, award or a highly commended certificate can be found by clicking on the buttons below.

Please note Highly Commended results are shown in alphabetical order and may not reflect actual finishing position!

The North West Tri-Sector Challenge 2023

Thursday 8th June 2023

Old Trafford (The Theatre of Dreams), Manchester

Best Team


Winners - Cheshire West and Chester Council - Team 2

Highly Commended - Cheshire West and Chester Council - Team 1

Highly Commended - Knowsley Council

Highly Commended - Merseyside Fire and Rescue Service

Highly Commended - Wigan Council


Behaviours


Winners – Blackburn with Darwen Borough Council - Team 2

Highly Commended – Pendle Borough Council

Highly Commended – Rossendale Borough Council


Communications


Winners – Wigan Council

Highly Commended – Cheshire West and Chester Council - Team 1

Highly Commended – Merseyside Fire and Rescue Service


Leadership


Winners - Cheshire West and Chester Council - Team 2

Highly Commended – Blackburn with Darwen Borough Council - Team 2

Highly Commended – Bury Council


Shining Star


Winner – Ben Thompson - Bury Council

Highly Commended – Ifty Bokhari - Pendle Borough Council

Highly Commended – Chris Highton - Rochdale Borough Council

Highly Commended - Alison Maxson - Cheshire West and Chester Council - Team 2


Special Mentions


Presentations - Cheshire West and Chester Council - Team 1

Media Interactions - Bury Council

The East Midlands Tri-Sector Challenge 2023

Thursday 16th March 2023

Leicester Race Course

Best Team


Winners - Newark and Sherwood District Council

Highly Commended - Melton Borough Council

Highly Commended - Oadby and Wigston Borough Council

Highly Commended - South Kesteven District Council

Highly Commended - Wakefield Council


Behaviours


Winners – Melton Borough Council

Highly Commended – Newark and Sherwood District Council

Highly Commended – South Kesteven District Council


Communications


Winners – South Kesteven District Council

Highly Commended – Derby City Council

Highly Commended – Oadby and Wigston Borough Council


Leadership


Winners - Newark and Sherwood District Council

Highly Commended – North Kesteven District Council

Highly Commended – North Northamptonshire Council


Shining Star


Winner – Shanice Senghor - Blaby District Council

Highly Commended – Rhiannon Davies - North Kesteven District Council

Highly Commended – Nathan Greenwood - Gedling Borough Council

Highly Commended - Lauren Grosvenor - Lincolnshire County Council

Highly Commended - Hayley McHugo - Harborough District Council


Special Mentions


Presentations - Harborough District Council

Media Interactions - North West Leicestershire District Council

The East of England Tri-Sector Challenge 2022

Thursday 24th November 2022

Manor of Groves Hotel, High Wych, Sawbridgeworth, Hertfordshire, CM21 0JU

Best Team


Winners - East Suffolk Council

Highly Commended - Babergh/Mid Suffolk Councils

Highly Commended - Broadland/South Norfolk Council

Highly Commended - Luton Borough Council

Highly Commended - Thurrock Council


Behaviours


Winners – East Suffolk Council

Highly Commended – Babergh/Mid Suffolk Councils

Highly Commended – Great Yarmouth Borough Council


Communications


Winners – Thurrock Council

Highly Commended – Babergh/Mid Suffolk Councils

Highly Commended – Luton Borough Council


Leadership


Winners - Luton Borough Council

Highly Commended – Broadland/South Norfolk Council

Highly Commended – East Suffolk Council


Shining Star


Winner – Nicola Atter - Norfolk Police

Highly Commended – Emily Capps - North Norfolk District Council

Highly Commended – Lucy Dickens - Brentwood BC / Rochford DC (Team 3)

Highly Commended - James Dudley - Great Yarmouth Borough Council

Highly Commended - Tyron Suddes - East Herts Council

The West Midlands Tri-Sector Challenge 2022

Thursday 10th November

Conference Aston, Aston University, Birmingham

Best Team


Winners - Rugby BC


Behaviours


Winners – Herefordshire Council

Highly Commended – Rugby BC

Highly Commended – Sandwell MBC


Communications


Winners – Sandwell MBC

Highly Commended – Herefordshire Council

Highly Commended – Rugby Borough Council


Leadership


Winners - Rugby BC

Highly Commended – Bromsgrove DC & Redditch BC

Highly Commended – Wychavon DC & Malvern Hills DC


Shining Star


Winner – Jack Carradine - Bromsgrove DC & Redditch BC

Highly Commended – Sarah Chapman - Rugby BC

Highly Commended – Jo Mallaband - Bromsgrove DC & Redditch BC

Highly Commended - Adrian Wellington - Home Group

Highly Commended - Charles Yarnold - Herefordshire Council

The North East Tri-Sector Challenge 2022

Thursday 29th September 2022

The Riverside Ground, Chester-le-Street

Best Team


Winners - Newcastle City Council Team 3

Highly Commended – Home Group Team 1

Highly Commended – Stockton-on-Tees Borough Council

Highly Commended - Your Homes Newcastle Team 1

Highly Commended - Your Homes Newcastle Team 2


Behaviours


Winners – Newcastle City Council Team 3

Highly Commended – Home Group Team 1

Highly Commended – Your Homes Newcastle Team 2


Communications


Winners – Your Homes Newcastle Team 1

Highly Commended – Newcastle City Council Team 3

Highly Commended – North East Procurement Organisation


Leadership


Winners - Home Group Team 1

Highly Commended – Newcastle City Council Team 3

Highly Commended – South Tyneside Council Team 1

Highly Commended - South Tyneside Council Team 2


Shining Star


Winner – Julie Burrows - Northumberland County Council Team 1

Highly Commended – Ian Coxon - Stockton on Tees Borough Council

Highly Commended – Simon Hanson - North East Procurement Organisation

Highly Commended - Jodie Henderson - Durham County Council

Highly Commended - Devon Lawton - County Durham and Darlington Fire and Rescue Authority

The South West Challenge 2022

Wednesday 8th June 2022

Westpoint, Exeter

The SW Challenge Cup for Best Team


Winners - Weymouth Town Council

Runners Up - Dorset & Wiltshire Fire and Rescue Service

Highly Commended – Bath and North East Somerset Council (Team 2)

Highly Commended – Devon County Council (Team 2)

Highly Commended - North Somerset Council

 

Skills


Winners – Dorset & Wiltshire Fire and Rescue Service

Highly Commended – Bath and North East Somerset Council (Team 2)

Highly Commended – Weymouth Town Council

 

Communications

 

Winners – North Somerset Council

Highly Commended – Dorset & Wiltshire Fire and Rescue Service

Highly Commended – Weymouth Town Council

 

Leadership

 

Winners - Somerset County Council (Team 1)

Highly Commended – North Somerset Council

Highly Commended – Weymouth Town Council

 

Shining Star

 

Winner – Amy Down (Devon & Somerset Fire and Rescue Service)

Highly Commended – Jemimah Alwright (Somerset County Council Team 1)

Highly Commended – Lucie Greenwood (Rosendale Borough Council)

Highly Commended - Leroy Venn (Devon County Council Team 1)

The London and South East Tri-Sector Challenge 2022

Thursday 17th March 2022

Lords Cricket Ground, London

Best Team

 

Winners - The Royal Borough of Kingston Upon Thames

Highly Commended – West Berkshire Council

Highly Commended – Brighton and Hove City Council Team 1

 

Behaviours

 

Winners – Tunbridge Wells Borough Council

Highly Commended – Royal Borough of Windsor and Maidenhead

Highly Commended – The Royal Borough of Kingston Upon Thames

 

Communications

 

Winners – The Mayor’s Office for Policing and Crime

Highly Commended – West Berkshire Council

Highly Commended – The Royal Borough of Kingston Upon Thames

 

Leadership

 

Winners - Brighton and Hove City Council Team 1

Highly Commended – Royal Borough of Windsor and Maidenhead

Highly Commended – The Royal Borough of Kingston Upon Thames

 

Shining Star

 

Winner – Natasha Plummer (The Mayor’s Office for Policing and Crime)

Highly Commended – Juli Browne (Tower Hamlets Council)

Highly Commended – Simon Bath (The Royal Borough of Kingston Upon Thames)