Image of the Tri Sector Challenge logo

TRI-SECTOR CHALLENGE

WINNERS

A HUGE congratulations to all the teams and delegates who taken part in a Tri-Sector Challenge. Details of those who went away with a trophy, award or a highly commended certificate can be found by clicking on the buttons below.

Please note Highly Commended results are shown in alphabetical order and may not reflect actual finishing position!

The North West Tri-Sector Challenge 2024 

Tuesday 11th June 2024

Turf Moor, Burnley

Best Team


Winners - Cheshire Fire and Rescue Service

HC - Chorley Council and South Ribble Borough Council

HC - Merseyside Fire and Rescue Service

HC - Rochdale Borough Council

HC - Wigan Council


Behaviours


Winners – Cheshire Fire and Rescue Service

HC - Burnley Council

HC - Rochdale Borough Council


Communications


Winners – Chorley Council and South Ribble Borough Council

HC - Cheshire Fire and Rescue Service

HC - Merseyside Fire and Rescue Service


Special Mention - Presentation - Blackbnurn with Darwen Borough Council

Special Mention - Media - Pendle Borough Council Team 1


Leadership


Winners - Rochdale Borough Council

HC - Cheshire Fire and Rescue Service

HC - Wigan Council


Shining Star


Winner – Ebony Bell - Penland Borough Council Team 1

HC - Hollie Good - Bury Council

HC - Jon Dukes - Cheshire Fire and Rescue Service

HC - Ria Groves - Merseyside Fire and Rescue Service

HC - Storm Grimshaw - Rosendale Borough Council


The East Midlands Tri-Sector Challenge 2024 Sponsored by Myers-Briggs

Tuesday 23rd April 2024

Leicester Race Course


Best Team


Winners - Harborough District Council

HC - Melton Borough Council

HC - Newark and Sherwood District Council

HC - Rushcliffe Borough Council

HC - South Kesteven District Council


Behaviours


Winners – Melton Borough Council

HC - Derby City Council

HC - Harborough District Council


Communications


Winners – Harborough District Council

HC - Newark and Sherwood District Council

HC - South Kesteven District Council


Special Mention - Presentation - Rutland County Council

Special Mention - Media - Gedling Borough Council


Leadership


Winners - Rushcliffe Borough Council

HC - Blaby District Council

HC - Harborough District Council


Shining Star


Winner – Charlotte Highcock, Melton Borough Council

HC - Charlotte Christie-Smith, Blaby District Council

HC - Millie Connell, Ashfield District Council

HC - Tom Delaney, Rutland County Council

HC - Leah Douthwaite, Gedling Borough Council


The London and South East Tri-Sector Challenge 2023

Thursday 7th December 2023

Lords Cricket Ground


Best Team


Winners - Brighton and Hove City Council

HC - City of Westminster Council

HC - Home Group


Behaviours


Winners – City of Westminster Council

HC - Brighton and Hove City Council

HC - Tunbridge Wells Borough Council


Communications


Winners – Brighton and Hove City Council

HC - Cherwell District Council

HC - Home Group


Special Mention - Presentation - Cherwell District Council

Special Mention - Media - Dartford Borough Council Team 2


Leadership


Winners - Home Group

HC - Brighton and Hove City Council

HC - City of Westminster Council


Shining Star


Winner – Alison Gaudreau - Home Group

HC - Una Bedford - LB of Tower Hamlets

HC - Alice Morel - Brighton and Hove City Council


The East of England Tri-Sector Challenge 2023

Thursday 23rd November 2023

Chelmsford City Racecourse


Best Team


Winners - West Suffolk Council

Highly Commended - Braintree District Council

Highly Commended - Broadland and South Norfolk District Councils

Highly Commended - East Suffolk Council

Highly Commended - Great Yarmouth Borough Council


Behaviours


Winners – Braintree District Council

Highly Commended – Broadland and South Norfolk District Councils

Highly Commended – Great Yarmouth Borough Council


Communications


Winners – East Suffolk Council

Highly Commended – Breckland District Council

Highly Commended – Great Yarmouth Borough Council

Special Mention - Presentation - Babergh and Mid Suffolk Councils

Special Mention - Media - Castle Point Borough Council

Special Mention - Media - Brentwood/Rochford Councils Team 1


Leadership


Winners - West Suffolk Council

Highly Commended – Braintree District Council

Highly Commended – East Suffolk Council


Shining Star


Winner – Dan Hallam, St Albans City and District Council

Highly Commended – David Wellings, Brentwood/Rochford Councils Team 2

Highly Commended – Joel Pailes, Broadland and South Norfolk District Councils

The North East Tri-Sector Challenge 2023

Thursday 9th November 2023

Seat Unique Riverside

Best Team


Winners - Middlesbrough Council

Highly Commended - Durham County Council

Highly Commended - Home Group - Team 3

Highly Commended - Newcastle City Council - Team 1

Highly Commended - Northumberland County Council

Highly Commended - Wakefield Council


Behaviours


Winners – Middlesbrough Council

Highly Commended – Durham County Council

Highly Commended – Newcastle City Council - Team 1

Highly Commended - Northumberland County Council


Communications


Winners – Wakefield Council

Highly Commended – Durham County Council

Highly Commended – Middlesbrough Council

Special Mention - Presentation - Stockton on Tees Council - Team 1

Special Mention - Media - Stockton on Tees Council - Team 2


Leadership


Winners - Newcastle City Council - Team 1

Highly Commended – Middlesbrough Council

Highly Commended – Wakefield Council


Shining Star


Winner – Sarah Moffatt - Home Group - Team 2

Highly Commended – Amanda Charge - Newcastle City Council - Team 2

Highly Commended – Lewis Gamble-Thompson - Redcar & Cleveland Council

The South West Challenge 2023

Thursday, 11th October 2023

Westpoint Arena, Exeter

The SW Challenge Cup for Best Team


Winners - Devon and Somerset FRS

Runners Up - Avon FRS

Highly Commended – Bristol City Council

Highly Commended – Cheltenham BC, Gloucester City Council, Tewkesbury BC

Highly Commended - East Devon District Council

Highly Commended - North Somerset Council

 

Skills


Winners – Avon FRS

Highly Commended – Cheltenham BC, Gloucester City Council, Tewkesbury BC

Highly Commended – Devon and Somerset FRS

 

Communications

 

Winners – Bristol City Council

Highly Commended – Devon and Somerset FRS

Highly Commended – East Devon District Council


Special Mention (Presentations) - West Devon BC and South Hams DC

Special Mention (Media Interaction) - East Devon District Council

 

Leadership

 

Winners - Devon and Somerset FRS

Highly Commended – Avon FRS

Highly Commended – North Somerset Council

 

Shining Star

 

Winner – Olivia Crook - Devon and Somerset FRS

Highly Commended – Michelle Biggs - Avon FRS

Highly Commended – Alisdair Melville - Somerset County (Team 2)

Highly Commended - Ewan Wright - Cheltenham BC, Gloucester City Council, Tewkesbury BC

The West Midlands Tri-Sector Challenge 2023

Thursday 28th September 2023

Villa Park

Best Team


Winners - Warwickshire County Council Team 1

Highly Commended - Herefordshire Council

Highly Commended - Shropshire, Trelford and Wrekin ICS (The Compassionate Coalition)

Highly Commended - South Staffordshire Council

Highly Commended - Staffordshire & Stoke-on-Trent ICS Team 1 (Shrop on Trent)


Behaviours


Winners – Herefordshire Council

Highly Commended – South Staffordshire Council

Highly Commended – Warwickshire County Council Team 1


Communications


Winners – Warwickshire County Council Team 1

Highly Commended – Herefordshire Council

Highly Commended – South Staffordshire Council


Leadership


Winners - South Staffordshire Council

Highly Commended – Shropshire, Trelford and Wrekin ICS (The Compassionate Coalition)

Highly Commended – Warwickshire County Council Team 1


Shining Star


Winner – Ashleigh Shatford - Staffordshire & Stoke-on-Trent ICS Team 1 (Shrop on Trent)

Highly Commended – Deb Ward - Sandwell MBC

Highly Commended – Gracious Mugove - Wyre Forest DC